Monipuolinen teollisuuden ammattiosasto Tampereella

Ota yhteyttä

Teollisuusliiton ammattiosasto Metalli195 palvelee jäseniään kaikissa ura- ja ikävaiheissa. Osastossamme toimivat aktiivisesti nuorisojaosto, opintojaosto, naisjaosto, vapaa-ajanjaosto ja eläkeläisjaosto.

Jaostot järjestävät jäsenilleen monipuolisia aktiviteetteja. Lisäksi saat kollegoiltasi tukea, vinkkejä ja vertaistukea. Tutustu tarkemmin jaostoidemme ohjelmaan ja lähde mukaan toimintaan!

Naistoiminta

Metalli 195 naiset -jaostoa vetää vuonna 2022 Antonina Mattila. Mikäli jaoston toiminta kiinnostaa, kysy tarkemmin tapahtumista ja naisjaoston toiminnasta sähköpostitse antonina.mattila@gmail.com.

 

Järjestämme tapahtumia teollisuuden naisammattilaisille useita kertoja vuodessa. Pysy ajan tasalla aktiviteeteistamme!

Eläkeläistoiminta

Metalli 195:n eläkeläisjaosto järjestää toimintaa eläkeikäisille metallialan ammattilaisilla. Jaoston jäsenet juovat kahvit yhdessä kerran kuukaudessa. Seuraavasta tapaamisesta ilmoitellaan aina sähköpostitse. Tervetuloa!


Tutustu aiempiin tapahtumiimme kuvagalleriassa.

Nuorisotoiminta

Teollisuuden nuori ammattilainen, liity nuorisojaostoomme! Voit seurata osastomme nuorisotoimintaa tältä sivulta. Järjestämme hauskoja tapahtumia noin pari kertaa vuodessa osastomme nuorille (kaikki alle 36-vuotiaat).


Ammattiosaston nuoret jäsenet kokoontuvat yhteen ainakin pari kertaa vuodessa. Tämän vuoden päätapahtuma järjestetään loppukesästä, ja tiedossa on muun muassa kartingia ja saunontaa.

Nuorisojaostoa vetää vuonna 2022 Eemeli Saaristo. Jaoston toimintaan liittyvissä asioissa voit ottaa yhteyttä toimistonhoitajaan sähköpostitse metalli195@gmail.com.

Hallitus 2022

Osaston hallitukseen kuuluu puheenjohtajan lisäksi 12 varsinaista jäsentä. Kaikille on valittu henkilökohtainen varajäsen. Hallitus kokoontuu kolmen viikon välein, paitsi kesällä pidämme tauon.

Puheenjohtaja

Jari Saari / Sandvik Mining And Construction Oy

 puheenjohtaja@metalli195.fi
 050 554 7997

Hallituksen varsinaiset jäsenet

1. Marie Kuusinen, varapuheenjohtaja / Insta Automation

turrikka11@gmail.com

040 070 6107

2. Aki Moisio, sihteeri / Metalli 195

metalli195@gmail.com
040 526 5850 

3. Kai Kaarlampi, taloudenhoitaja / Tammermatic

kai.kaarlampi@tammermatic.fi
040 019 2859 (työ) / 050 911 8655

4. Jari Haaparanta, opintosihteeri / Corelase

jari.haaparanta@coherent.com
040 864 9725

5. Reijo Tolonen / Cargotec

r.t.tolonen@gmail.com
045 274 6633

6. Jussi Helminen / Metso Outotec

helminenjussi@gmail.com

044 926 2207

7. Janne Heino / Konecranes Finland Service

janne.heino@konecranes.com
040 187 7607

8. Maija Puurunen / Milltamo

maija.puu@saunalahti.fi
045 630 3093

9. Markus Haataja / Sandvik Mining And Construction

markus.haataja@sandvik.com

0400 147424

10. Jani Kauppinen / Gardner Denver Oy

jani.kauppinen@irco.com
040 649 0979  

11. Marko Hiissa / Lehtovuori

marko.hiissa91@gmail.com
040 019 9643

12. Roosa Rajanti / Ideapaint

roosa.rajanti@gmail.com

044 261 0334

Henkilökohtainen varajäsen

1. Virpi Rantala / Insta Automation

2. Pasi Sieranoja / Hankkion metallityö

3. Tommi Pääkkönen / Tammermatic

4. Salla Tamminen / Corelase

5. Rami Hanweg / Finlight Group

6. Leif Ahlgren / Tevo Lokomo Oy

7. Jari Toivonen / Konecranes Finland Oy Service

8. Jukka-Pekka Kuisma / Johnson Metall

9. Ville Goman / Sandvik Mining And Construction Oy

10. Iiro Kohijoki / Gardner Denver Oy

11. Arttu Hakala / Lehtovuori

12. Jari Pennanen / Mould Mate

Puheenjohtajan varahenkilö: Timo Lager / Sandvik Mining And Construction

Nuorisojaostonvetäjä: Eemeli Saaristo / Sandvik Mining And Construction

Naisjaostonvetäjä: Antonina Mattila / Insta Automation

Veteraanijaostonvetäjä: Pentti Viitanen